MATERIÁLY

 

OVČÍ VLNA (merino)

Ovčí vlna je unikátní textilní materiál s obdivuhodnou a neporazitelnou kombinací funkčních vlastností, kterými svým uživatelům zpříjemňuje doslova každý pohyb a každý okamžik nošení. Vlákno vlny má řadu užitečných vlastností a jejich kombinace v jediném textilním vlákně je zcela unikátní: termoregulační schopnost, prodyšnost, schopnost odvádět pot, má antibakteriální účinky, chrání před UV zářením, je elastické a hypoalergenní. Vlna hřeje, chrání, udržuje tělesný komfort a je lidskému organizmu nejvíce příznivá ze všech známých textilních vláken. Koneckonců, vlákno vlny prošlo milióny let evoluce za účelem ochrany savce.

Vlna je přírodním obnovitelným ekologickým materiálem. Ovce po ostříhání znovu začíná produkovat další vlnu. Vlna je 100% biodegradabilní, tedy plně biologicky rozložitelná. 

VLNA ORENBURGSKÝCH KOZ

orplat-01

Vlna z jemné podsady místních koz Orenburgské oblastí Ruska. Vlákno z podsady orenburgských koz je velmi jemné, tenké a pružné. Patří mezi nejjemnější přírodní textilní suroviny na světě. Materiál vhodný pro alergiky a astmatiky.

V Orenburgské oblastí vládne kontinentální klima - velmi studené, větrné zimy a horká, suchá létá. Rozdíly teplot ročních období dosahují několik desítek stupňů. Právě surové, mrazivé zimy se sněhem a zvláštní vegetace horských stepí Uralu jsou základní příčinou, proč mají orenburgské kozy tak jemnou srst. Přitom tato podsada je velmi pevná, pevnější jak ovčí vlna.

Nejzajímavější je, že orenburgské kozy se dají chovat pro srst jen v Orenburgské oblastí. V 19. století se Francouzi pokusili vyvézt orenburgské kozy, ale jejích pokusy skončily neúspěchem - jemnou podsadu kozy potřebují na ochranu před chladem a mírné podnebí Francie jim neprospívalo. Orenburgské kozy se ve Francii přeměnily na obyčejné kozy s hrubou srstí. Podobně skončily pokusy vyvézt tyto kozy do Anglie a USA.

V 18. a 19. století Francie dovážela tuny orenburgské kozí vlny, kterou si cenili víc než kašmír. Výrobky z tohoto nevšedního materiálu jsou i v současností vysoko ceněné a žádané na celém světě.

HEDVÁBÍ

Úžasný přírodní materiál, který umí hřát podobně jako vlna, ale je mnohem pevnější a stálejší. Největšími přednostmi hedvábí je jeho lehkost, pevnost a lesk. Luxusní tlumený lesk pravého hedvábí není snadno napodobit. Hedvábí je prodyšné, v létě příjemně chladí a naopak zimě dokáže hedvábná šála i překvapivě zahřát. Hedvábné vlákno je vzhledem ke své jemnosti velmi silné, odolné proti plísni a nežerou ho moli, škodí mu však zásadité prostředí, tedy mýdla a prací prášky kromě těch určených na jemné látky. Žehlit se musí jen mírně teplou žehličkou. Nepoužívejte napařování!

VISKÓZA

Viskóza se vyrábí z celulózy, což je organická sloučenina, která je obsažena v buněčných stěnách rostlin. Vlákna viskózy se z celulózy získávají regenerací, tj. chemickým a mechanickým zpracováním.

Obyčejné viskózové vlákno je méně pevné než bavlna, a to obzvláště v mokrém stavu, ale modifikované druhy jsou oproti bavlně dvojnásobně pevnější. Vlákna se vyrábějí lesklá nebo matovaná a různě jemná. Snadno se bělí i barví.

Výrobky z viskózy jsou příjemné na omak, mají dobrou savost a  nemačkavost, při vyšších teplotách se však snadno srážejí.

Viskóza se používá všude tam, kde jsou žádané vlastností přírodního hedvábí, ale výrobky nemají být příliš drahé.